Sekuritizované (zajištěné) komerční úvěry na nemovitosti v hodnotě 410 miliard USD mohou americkým bankám v bilancích zanedlouho chybět. Společnosti, které se zabývají pronájmem nemovitostí ke komerčním účelům, se totiž stále ve větším počtu uchylují pod ochranu zákona před věřiteli, neboť nemohou splácet své dluhy bankám. Na jedné straně se tím zvyšují problémy bank, na druhé straně je situace výhodná pro kapitálově silné investory, kteří mohou koupit nemovitosti za podstatně nižší ceny.
Banky během boomu nemovitostí v tomto desetiletí poskytovaly úvěry mimořádně štědře, neboť si je pojišťovaly a prodávaly je jiným ústavům. Investoři se pouštěli do budování velkých administrativních budov a obchodních center, aniž by na ně museli přispět byť jen jedním vlastním centem. Všechny náklady realizace projektu hradily banky. Robert Stamm, viceprezident poradenské společnosti CB Richard Ellis (CBRE), řekl, že nyní během krize správci komerčních prostor své problémy se splácením úvěrů řeší jednoduše únikem pod ochranu zákona o nesolventnosti a bankám přenechávají nemovitosti, které postavili za jejich peníze.
Pro celosvětový finanční trh má liberální ochrana dlužníků v USA stále větší důsledky. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že pojištěné úvěry na nemovitosti by mohly vést do konce příštího roku k výpadku příjmů bank ve výši 410 miliard USD (279,11 miliardy eur). Pokud by k tomu došlo, ve Spojených státech by mohlo zkrachovat asi 700 bank. Tento odhad zveřejnili experti společnosti pro finanční analýzy Foresight Analytics. Stamm považuje prognózu za reálnou. Podle něj v letech 2005 až 2007 banky daly do oběhu na finančních trzích pojištěné úvěry na nemovitosti za více než 600 miliard USD.
Nejprominentnějším případem nesolventnosti v USA se letos stala společnost General Growth. Druhý největší provozovatel obchodních center v Severní Americe se uchýlil pod ochranu zákona o nesolventnosti, čímž se vyhnul splácení závazků v hodnotě 25 miliard USD. Experti se obávají, že tento příklad budou následovat i jiné známé společnosti. Pokles aktivity v americké ekonomice se již výrazně projevuje na trhu s administrativními prostory, obchody a logistickými zařízeními. Tento názor vyslovil viceprezident poradenské společnosti Colliers International Ross Moore. Podle něj se americké podniky v 1. pololetí vzdaly využívání plochy 4,7 milionu čtverečních metrů. V USA se v 1. čtvrtletí letošního roku nevyužívalo 10,2% plochy maloobchodu. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loni to bylo o 0,6 procentního bodu více. Informoval o tom německý deník Financial Times Deutschland.