Krize ještě není za námi, podniky bojují s nedostatkem peněz. „Zaznamenáváme problém s likviditou, čili podniky nemají dostatek vlastních zdrojů, pak je i problém s proplácením závazků a nastupuje nám zde druhotná platební neschopnost, které se velmi obáváme,“ upozornil předseda Odborového svazu (OZ) KOVO Emil Machyna. Situace je velmi složitá, uvedl Machyna pro TASR. Některé podniky přestávají vyplácet mzdy.
„Příští rok bude těžký. Průmysl je tahounem naší ekonomiky, pokud ten nebude mít dostatek zakázek, tak ekonomika nevykáže takový růst, jak se předpokládá,“ konstatoval. Odboráři jsou podle něj v predikcích růstu pesimističtější, než vykazují oficiální statistiky. I z důvodu problémů, které se začínají v podnikové sféře v současnosti objevovat, prosazuje Machyna intenzivnější využívání restrukturalizace.
„Osobně bych byl za to, aby se více využíval trestní zákoník. Tak, aby dlužníci byli více postihováni, pokud se dokáže úmysl, že neplatí za své závazky a chtějí poškodit věřitele,“ uvedl předseda odborového svazu. Odboráři také upozorňují, že v případě, že má podnik přistoupit k restrukturalizaci a snižování platů, tak by se na tomto procesu měli podílet všichni zaměstnanci, včetně managementu.
Firmy, ve kterých má OZ KOVO své členy, přistupují k tomuto problému rozdílně. Příkladem šlo například vedení jedné firmy v Detvě. „Zkracovaly mzdy plošně, ale management si je snížil o 25% a zaměstnancům pouze o 20%,“ podotkl vedoucí úseku ekonomiky OZ KOVO Stanislav Tarnovský. Existují však podniky, které obcházejí odborovou organizaci a nejednají s ní. „Chodí přímo za lidmi a navrhují jim zkrácení pracovní doby s tím, že pokud to nepodepíší, samozřejmě i se zkrácením platu, tak nebudou mít zaměstnání,“ uzavřel Tarnovský.