Jak jsem ke hospodářství přišel

Date:

Svěží hlávkový salát, šťavnatá ředkvička a jemná, jarní cibulka z vlastní zahrádky jsou potěšením, které si člověk z panelákového bytu nedokáže představit. Zeleninová zahrádka je prostě radost. Existuje však cosi, co staví dvůr rodinného domu do úplně jiného světla. Jsou to domácí zvířata.

Když jsem v časném jaře objednával mládky a kohoutku, které se mi mají postarat o štědrou snášku domácích vajíček, netušil jsem, co se bude odehrávat dál. Podle vašich rad a obrázků z internetu jsem si vyrobil kurýn s chráněným výběhem a dlouhé týdny jsem čekal na to, až náklaďáky z Dolniaků začnou rozvážet drůbež k nám pod hory.

Jsem obyčejný městský povaleč. Nikdy jsem neohýbal záda nad záhonem se zeleninou, nikdy jsem nekydal zaječí bobky do kompostu. Od nynějška však všechno bude jinak.

S domácími zvířaty to není tak jednoduché, jako s mazlíčky pro potěšení. Nekoupíte je ve specializované prodejně, neobjednáte je jako pračku z internetu, ale musíte čekat, až vámi zvolená farma zahájí rozvoz. Pokud jste objednali u té nesprávné, možná se pod okny mihnou konkurenční automobily, a vy budete muset čekat na ten svůj. Dočkal jsem se. Tucet slepiček a jeden kohoutek si velebí v novém příbytku.

Když však ruch neutichá a objevují se další farmáři s drůbeží, najednou se zdá, že dvůr je přece jen příliš velký na to, aby v něm pár slepiček rozdmýchalo život. Přiznám se, že malým dvoutýdenním káčátkům jsem nedokázal odolat a tak je půl tuctu zavítalo do dvora. Spolu s nimi na dvoře přibyl přístřešek, který je bude chránit před kunami, lasicemi a liškami. Káčata – jsou milá, hravá a žravá – prostě k snědku.

S jídlem roste chuť a ať jsem jakkoli odolával výzvám, najednou jsem zjistil, že zeleného krmení je všude víc než dost a už za mnou vykračovala čtyři housata, kterým zajisté nikdo dodnes neprozradil, že nejsem jejich mámou, ani tátou. Jsou jako pejska, která stopují svého pána, kdekoli se pohne.

I když pro mě vždycky všechny dvounohé potvory vypadaly stejně, každé mají své vlastní návyky. Kury se přes den prohrabávají v hlíně, popelu a hoblinách a pokud neprší, klidně si hoví na sluníčku. Ráno zobnou nasekanou zeleň se šrotem, v poledne si pochutnají na dietní trávě a večer naplní svá břicha pšenicí. Jsou krotké, nechají se nosit na rukou a kohout ví, že nejsem nepřítel.

Káčata si nechají servírovat nasekanou kopřivu, pampelišku, jetel a jitrocel se šrotem každé čtyři hodiny. Koupi se v lavoru, skotačí a každé sousto zapíjejí vodou. Ozobávají pampelišku, trávu a vyhřívají se na sluníčku. Jsou přítulné, ale dohonit je je řádná fuška. Jsou to malá, nedostižná torpéda, která si jdou za svým.

Housata jsou z úplně jiného soudku. I když nepohrdnou pšenicí, šrotem a natrhaným lučním porostem, nejraději se pasou. Už vědí, že nejlepší tráva je ta sousedova. Následují každý můj krok, plácají po trávě i po asfaltu a když se ztratím z dohledu, pískají na mě, dokud nepochopí že mají nabírat na váze, aniž by se nechali rozptylovat mou přítomností.

Možná si řeknete, že mi přeskočilo. Možná. Ráno mám za půl hodiny obřízené, v poledne za deset minut a večerní půlhodina je pro mě zaručeným relaxem. Stojím na dvoře, zakousávám čerstvě utrženou ředkvičku a kuji nový plán. Kopa desek se mění na králíkárnu a já začínám mít jasno, kdo zavítá na dvůr nejblíže. Že by německé obrovité strakáče?

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Šroubové kompresory: Na co si dát při jejich koupi pozor?

Na trhu se v současné době nachází 2 odlišné a...

Sdružení EPS ČR napomáhá předejít úniku mikroplastů do přírody

Mezinárodní program Operation Clean Sweep (zkr. OCS) pomáhá plastikářskému...

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro...