Kuchyňský školákovi stačit nebude

Date:

Začátek školy provází vyšší výdaje i dilemata, jak si správně vybrat od tašky přes pera až po nábytek. Přinášíme několik rad, jak se zorientovat při správné volbě psací stolku pro budoucího školáka nebo školačku.

Umístění
Úvahy o koupi psacího stolu pro budoucího žáka by se měly odvíjet od jeho umístění. Stůl nemusí být výlučně pod oknem, měl by však být v dosahu přímého slunečního světla.

„Určitě by nemělo dítě sedět zády k oknu, protože si bude stínit,“ upozorňuje interiérová architektka Lucia Dalošová Vondrášková.

Výška
Optimální výška stolu pro prvňáka je kolem 50 cm, v závislosti na výšce budoucího majitele.

Na trhu jsou však také „rostoucí“ psací stoly, tedy takové, jejichž výška se dá upravovat podle toho, jak školák roste, až do výše klasického psacího stolu. Ta je 70 až 80 cm.

„Správná výška stolu je taková, že dítě, které za ním sedí, si dokáže položit chodidla na podlahu a současně má kolena v pravém úhlu. Když se lokty opře o pracovní desku, ruce také svírají devadesátistupňový úhel,“ připomíná interiérová designérka.

Pokud je stůl vyšší, lze jej kompenzovat nastavitelnou židlí. „A pod nohy dát podnožku, aby nohy volně nevisely.“

Velikost pracovní desky
Minimální velikost pracovní desky by měla být 60×120, případně 50×110 cm. Už při koupi prvního psacího stolu berte v úvahu, že každé dítě v rodině by mělo mít v ideálním případě svůj vlastní.

Na stole by mělo být dost místa na odložení psacích potřeb a učebnic, důležité je vyčlenit prostor také na přídavné osvětlení, případně na počítač. „Stolní lampu umísťujeme podle toho, zda máme leváka nebo praváka. Pravákovi na levou stranu stolu a naopak,“ upřesnila architektka.

Velkým pomocníkem rodičů jsou rostoucí stoly se sklápěcí deskou. „Je to skvělá volba hlavně pro děti, které mají vztah k výtvarnému umění, případně k technickému kreslení, ale i pro ostatní,“ říká architektka. Pro optimální psaní je vhodný sklon stolu cca 10 stupňů, pro čtení a učení 25 – 30 stupňů a pro malování zhruba 45 stupňů.

Pokud bude součástí pracovního stolu monitor, je třeba tomu přizpůsobit hloubku pracovní desky.

„Monitor by měl být vzdálen od očí zhruba 50 – 60 cm, měl by být umístěn přibližně v úrovni očí,“ vysvětluje Lucia Dalošová Vondrášková.

Pokud tedy pořídíte žákovi stolní počítač, hloubka stolu by měla být cca 70 a více cm. Centimetry lze ušetřit na vysouvací podložce na klávesnici a myš.

„V případě notebooku je to jednodušší, ale doporučuji vytahovací zásuvku, kde se jednoduše odloží a nerozptyluje,“ dodává odbornice.

Kuchyňský stůl jako psací?
Chcete-li udělat vše správně, vynechejte z úvah o psaní domácích úkolů kuchyňský stůl. Ten je jednak určen k jiným účelům, obyčejně nemá správnou výšku ani přiměřené osvětlení.

Navíc asi jen stěží dosáhnete, aby si na něm žák vytvořil odkládací prostor na vše, co potřebuje pro psaní či tvoření.

Jak vybrat správnou židli
Interiérová architektka doporučuje pro malé žáky točící židli. Máte-li však příliš živé dítě, na začátku mu asi lepší službu udělá stabilní židle.

Na stůl s nastavitelnou výškou budete muset pár desítek eur přidat. Ceny židlí začínají zhruba na 20 eurech.

„Ideální je stabilní pětiramenná židle na kolečkách, polohovatelná a výškově nastavitelná. Vhodná je čalouněná,“ doporučuje Lucia Dalošová Vondrášková.

Správné sezení je takové, při kterém jsou chodidla volně položena na zemi a kolena v pravém úhlu.

Sedák by měl sahat do dvou třetin stehen, opěradlo by mělo být pod lopatkami, židle by měla mít opěrku na ruce.

Rozdíl mezi sedací plochou dítěte a výškou stolu by měl být v rozmezí 22 až 29 cm. \“Pokud je třeba židli nastavit výše – kvůli vyššímu stolu – určitě je třeba přikoupit podnožku pod nohy,\“ uzavírá Dalošová Vondrášková.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Šroubové kompresory: Na co si dát při jejich koupi pozor?

Na trhu se v současné době nachází 2 odlišné a...

Sdružení EPS ČR napomáhá předejít úniku mikroplastů do přírody

Mezinárodní program Operation Clean Sweep (zkr. OCS) pomáhá plastikářskému...

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro...