Top technologie i výzkum. Vědecký park STU patří mezi evropskou špičku

Date:

Jednou z hlavních priorit Evropské unie v otázce eurofondů je podpora vědy a výzkumu.

I proto se ze současného programovacího období podařilo financovat dobudování Univerzitního vědeckého parku Slovenské technické univerzity v Bratislavě (STU) v Mlýnské dolině a blízko Náměstí svobody.

Tento projekt byl financován za podpory Evropské komise. Tato publikace odráží výlučně názory autorů a Evropská komise nenese žádnou odpovědnost za použití obsažených informací.
Zhruba polovina této částky šla na areál v Bratislavě (v Mlýnské dolině a na Náměstí svobody). Téměř 34 milionů pocházelo z tehdejších strukturálních fondů (Operačního programu Výzkum a vývoj), více než dva miliony přiložila sama univerzita, zbytek poskytl stát.

Pracoviště v Mlýnské dolině se zaměřilo na informační a komunikační technologie, elektrotechniku, automatizaci a řídicí systémy, nanoelektroniku a fotoniku.

Komplex na Náměstí svobody zase zacílil výzkum na oblast chemie, průmyslové biotechnologie, životního prostředí a bezpečnosti a spolehlivosti staveb. Obě centra začala naplno fungovat koncem roku 2015.

Špičkové vybavení
K dobudování, které mělo v první řadě ještě více podpořit nezávislý výzkum, došlo o tři roky později. Celková investice dosáhla téměř 3,5 milionu eur, přičemž z Evropského fondu regionálního rozvoje získala STU téměř celou částku.

Evropské peníze pomohly zlepšit vybavení stávajících laboratoří. V současnosti je tak srovnatelné s evropskou špičkou. Prostory si živě prohlédla i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Celková investice dosáhla 3,5 milionu eur, z Evropského fondu regionálního rozvoje získala STU téměř celou částku.„
Přístup pro všechny
Přístup k nejmodernější výpočetní technice, cloudovým řešením a datovému centru mají studenti umožněn od prvního stupně studia.

„Jen tak porozumí potřebě teoretických základů složité matematiky či fyziky, kterou se v úvodní fázi studia musí prokousat. Každý z nich raději řeší úkoly, kdy jejich smysl využití vidí na vlastní oči v praxi,“ uvádí mluvčí STU Juraj Rybanský.

Studenti posledních ročníků zase vědecké parky využívají k výzkumné činnosti při tvorbě diplomových prací. „Ve velkém využívají prvky výpočetní techniky, ať už k simulaci, nebo interpretaci výsledků,“ vysvětluje Rybanský.

Prostory mají studenti i zaměstnanci univerzity k dispozici také pro své interní projekty. Podle komunikačního oddělení resortu školství tak dochází k přímé podpoře mladých výzkumníků.

„Zapojit se mohou i do vědecko-výzkumných činností realizovaných v laboratořích, čímž si zlepšují své dovednosti a získávají potřebné zkušenosti,“ dodává resort.

Propojení s praxí
Rozbíhá se také spolupráce s průmyslovými podniky. Prvních pět let musel být park využíván pouze k nekomerčním účelům. V současnosti již STU podepisuje dlouhodobé podnikatelské spolupráce i se zahraničními partnery.

„Akademické prostředí se díky náročné infrastruktuře věnuje problematice do výrazné hloubky, což vyhovuje průmyslovým partnerům,“ vysvětluje mluvčí. Firmy podle něj často potřebují realizovat specifické úkoly, které by bez finančně náročných technologií nezvládly.

Vědecké parky slouží například pro mikroskopické analýzy poruch materiálů do automobilů nebo syntézu komplikovaných sloučenin léčiv či hledání vhodných vzorů neuronových sítí pro neinvazivní měření krevního tlaku bez nafukovacího polštářku.

„Výstupem je intelektuální vlastnictví, které má vysokou přidanou hodnotu a vysoký komerční potenciál pro průmysl. Takových případů díky novým centrům výrazně přibývá,“ uzavírá Rybanský.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Inženýrsko-geologický průzkum aneb vyplatí se provést?

Pokud se v nejbližší době chystáte ke stavbě nové nemovitosti,...

Magnetické pomůcky pro sběrné suroviny

Dva pojmy, které od sebe nelze oddělit, jsou sběrné...

Bateriové skříně z plastu jako nová technologie společnosti LANXESS

Technické plasty, mezi které patří i polyamid 6, nabízejí...