Kuchyně dneška již nemaskuje svůj původní úkol

Date:

Reflexe kuchyně a vaření je v obytných interiérech již delší dobu výrazným fenoménem. Kuchyně dneška už nemá svůj původní úkol.

Uvedl to pro TASR po návštěvě výstavy Eurocucina, výstavy kuchyní, která byla letos součástí mezinárodního veletrhu nábytku Salone Internazionale del Mobile v Miláně interiérový architekt Michal Lalinský.

Koncem 90. let bylo nejen u nás, ale také ve světě oblíbeným trendem spojování kuchyně s obývacím pokojem, přes filtr jídelny nebo bez něj. „Cílem tohoto trendu bylo vymanění hospodyňky z izolace od sporáku v kuchyni a dostat ji do centra obývacího života. Kuchyně se tak dostala do obývacího pokoje,“ připomněl Lalinský.

I z tohoto důvodu se mnohé kuchyně snažily výrazně maskovat svůj kuchyňský úkol a vypadat jako příjemný nábytek prostoru, který se přes jídelní pult otevírá do obývacího pokoje. „Vaření se stává oblíbenou činností relaxu současníků, kteří si umějí při tom dobře odpočinout. Alespoň tak by se o vaření mělo uvažovat, i když na Slovensku je někdy realita odlišná. Ve světě lidé rádi vaří a rádi se nechávají iv kuchyni vystavovat na odiv ,“ dodal.

V posledním období kuchyňské prostředí designéři usilují přehodnotit a přiznat kuchyni její pravý charakter. „Kuchyně se už nesnaží maskovat svou původní funkci, naopak ji hrdě přiznává,“ uvedl s tím, že kuchyně se stává jakýmsi dílenským centrem, kde je vše podřízeno funkčnosti a vaření a stále více se podobá profesionální vývarovně.

Do kuchyní se dnes dostává sofistikovaná technologie v podobě kování, výsuvů a technické vybavenosti. Sofistikovanost zejména ve vybavení moderní technikou je však podle Lalinského dvousečnou zbraní. Současná kuchyně je spoustou vysoké a náročné technologie často doslova přecpaná, ale koncový uživatel ji reálně neumí plně využít.

„To známe všichni iz vlastních zkušeností, když všechny odšťavňovače, parní hrnce, jogurtovače uvidíme na nejvyšších patrech polic v komoře,“ řekl Lalinský. Dodal, že s návratem poctivosti a jednoduchosti v designu v současnosti přibývají kuchyně, které v sobě obsahují jen nezbytnou výbavu pro vaření.

Význam kuchyně v chápání interiérových designérů podtrhuje i fakt, že se jim dnes dává větší prostor než obývacím pokojům nebo televizorům. „Souvisí to i se současnou hyperinformatickou dobou. Ti, kteří následují a definují trendy jsou více on-line a nepotřebují nepružné informace z televize. Právě naopak, jsou více na počítači a pokud rádi vaří, dnes existují už i kuchyně, které v sobě mají integrované obrazovky nebo místo pro notebooky,“ upřesnil.

V dispozici obytného prostoru zůstává kuchyně nadále otevřená, ale dostává mnohem větší prostor. „Kuchyňská linka zatlačená do pozadí, jak ji známe z obytných kuchyní, respektive spojeného obývacího pokoje s kuchyní s velkorysým jídelním koutem z 90. let minulého století, dnes už neexistuje,“ zdůraznil.

V současnosti má kuchyně výraznější charakter, což podle Lalinského souvisí is množstvím spotřebičů a technologických inovací, které se do ní dostaly. Kromě klasického plynového sporáku se dnes používají zabudované spotřebiče jako mikrovlnná trouba, parní trouba, kávovar, v mnoha nechybí vinotéka a pod. „Co by však rozhodně v kuchyni nemělo chybět, zejména pro otevřený prostor je kvalitní digestoř, odsavač par. Vhodné je před filtračním nebo cirkulačním upřednostnit odsavač, který odvádí páry a pachy z kuchyně ven,“ doporučil Lalinský.

V současné kuchyni výrobci a designéři z materiálů stále upřednostňují nerez, který je nejosvědčenějším materiálem. Je však třeba zdůraznit, že nerezavějící ocel jako materiál rychle stárne a umí se nepěkně doškrábat. „Pokud však uživatel akceptuje, že materiál dřezu nebo pracovních desek, nářadí stárne do krásy, tak je to v pořádku,“ konstatoval Lalinský. Podle něj estetický vzhled kuchyni dodávají moderní materiály jako kompozity, corian nebo umělé kameny. Návrat tradičních materiálů do kuchyně představuje dobře zvolený pravý masivní kámen.

V moderních kuchyních se uplatňuje řada novinek. V budoucnu se možná v kuchyni budou používat také baterie, které mají v sobě zabudovanou filtrační kartu nebo hlavici, které umožní filtrovat vodu přímo z vodovodu. Existují už i baterie, které rovnou z vodovodu vypouštějí horkou stostupňovou vodu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Hlasování o evropském zákonu, který může zlepšit zdraví českých studentů, jde do finále

Čeští žáci přichází kvůli plísním a vlhkosti v budovách...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Jak zvyšovat svoje úspěchy v on-line světě

V dnešní moderní době je pro úspěch každé firmy...

Nadace Ellen MacArthur: v Evropě je vysoká míra recyklace EPS

Nadace Ellen MacArthur, jedna z nejvýznamnějších charitativních organizací na...