Inženýrsko-geologický průzkum aneb vyplatí se provést?

Date:

Pokud se v nejbližší době chystáte ke stavbě nové nemovitosti, měli byste si pečlivě prostudovat nejenom všechny legislativní požadavky na rodinné domy, ale také se seznámit s technologickým postupem. Jakmile hodláte stavět v trochu méně stabilním podloží, bude nutné provést inženýrsko-geologický průzkum. I když je tato fáze nezbytná, stále mnoho lidí kalkuluje s tím, že se průzkum podlaží nemusí vůbec provádět.

Proč mít stavební průzkum?

Nejste-li vystudovanými stavebními inženýry, pak byste si už při prvních výkopových pracích měli nechat poradit od odborníků. Vlastnosti půdy, na níž se chystáte váš nový rodinný dům stavět, totiž mohou zásadním způsobem ovlivnit připravený technologický postup. Pokud se tedy předem chcete vyhnout všem komplikacím při stavbě základů i obvodových zdí, je inženýrsko-geologický průzkum přesně to, co potřebujete. Konkrétně se zkoumá například přítomnost podzemní vody nebo její agresivita vůči betonovým konstrukcím.

Vyplatí se hydrogeolog?

V rámci průzkumu podloží se v drtivé většině případů provádí také hydrologický průzkum. Přítomnost hydrologa na stavbě je naprosto nezbytná, protože podzemní vody zásadně ovlivňují mechanické vlastnosti zeminy. Problémem může být například špatně navržený systém na zásak dešťových vod ze střech. V takovém případě se voda hromadí v bezprostředním okolí domu, což určitě nechce nikdo z vás.

Kdo průzkumy podlaží provádí?

Chcete-li provést kvalitní inženýring, pak se vždy obracejte na renomovanou společnost s bohatými zkušenostmi. Díky nim je schopna provést geologický a hydrologický průzkum prakticky jakéhokoliv podloží, k čemuž slouží i moderní technika. Ve špatně přístupném terénu je například používána mobilní vrtná souprava, která umožňuje precizní provedení sondážních prací do relativně velkých hloubek.

Stavba rodinného domu není žádná legrace, takže pokud chcete, aby nemovitost vydržela desítky let, je vhodné provedení inženýrsko-geologického průzkumu ve spolupráci s hydrologem.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Magnetické pomůcky pro sběrné suroviny

Dva pojmy, které od sebe nelze oddělit, jsou sběrné...

Bateriové skříně z plastu jako nová technologie společnosti LANXESS

Technické plasty, mezi které patří i polyamid 6, nabízejí...

K čemu slouží hedge fondy?

Hedge fund neboli hedgový fond je speciálním typem investičního...