Strabag může doplatit na oligarchu Deripasku ztrátou zakázek, tvrdí Remišová

Date:

Stavebně-technologický koncern Strabag se sídlem v Rakousku, v jehož pozadí je ruský oligarcha a miliardář Oleg Deripaska, by mohl mít problém se získáním veřejných zakázek na Slovensku.

Deripaska figuruje v sankčním seznamu
Ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace Veronika Remišová si to myslí v souvislosti s novelou zákona o veřejných zakázkách, která by měla umožnit vládě omezit účast například ruských firem či vlastníků v tendrech. Důvodem je vojenská agrese Ruska proti Ukrajině.

„Pan Deripaska je na sankčním seznamu Evropské unie. Můj osobní názor je, určitě by měl mít problém i na Slovensku čerpat veřejné zdroje. Samozřejmě, bude to rozhodnutí vlády,“ uvedla Remišová.

Deripaska chybí v registru konečných uživatelů
Za problém při zjišťování majitelů firem považuje to, že v registru konečných uživatelů výhod nejsou zapsaní vlastníci s menším podílem.

„Například pan Deripaska, který se nachází ve Strabagu, v rejstříku konečných uživatelů výhod nefiguruje. Děláme vše proto, aby v rámci našich dostupných nástrojů a informací, které jako resort máme, jsme si udělali audit a následně podnikneme další kroky,“ podotkla vicepremiérka.

Zdrženlivý Doležel
Ministr dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Jsme rodina) se k možnosti vyloučení Strabagu a ruských firem z veřejných soutěží na Slovensku nechtěl zatím blíže vyjadřovat.

„Nerad polemizuji. Pokud to už nebude polemika, pokud budou přijata konkrétní opatření, tak se tak zařídíme a postavíme se k tomu čelem. Ale v tuto chvíli nebudu spekulovat ani polemizovat,“ řekl Doležal na sociální síti.

Opatření pro zvýšení národní bezpečnosti
Slovensko momentálně podle Remišové nemá možnost někoho vyloučit z veřejných zakázek, ani pokud se přihlásí do soutěže například ruská firma.

„Novela přináší zásadní změnu, když stát řekne, že na seznamu budou firmy nebo oblasti, země, které představují bezpečnostní riziko, nebo se chovají k Slovensku nepřátelsky, tak veřejný zadavatel je může vyloučit. Pro národní bezpečnost je to mimořádně důležité opatření,“ tvrdí Remišová.

Vláda podle ní nařízením schválí seznam zemí, firem nebo oblastí, které budou vyloučeny z veřejných zakázek.

„Slovensko by nemělo dávat veřejné zakázky ani firmám, ve kterých je jakýkoli podíl ruských firem, a už vůbec ne těm, kde mají podíl občané Ruské federace, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie. A na Slovensku jsou takové firmy, které ve velkém profitují z veřejných zdrojů,“ míní vicepremiérka.

Považuje za důležité, aby vláda takový nástroj měla, aby to mohla učinit, neboť dosud takový nástroj neměla.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Inženýrsko-geologický průzkum aneb vyplatí se provést?

Pokud se v nejbližší době chystáte ke stavbě nové nemovitosti,...

Magnetické pomůcky pro sběrné suroviny

Dva pojmy, které od sebe nelze oddělit, jsou sběrné...

Bateriové skříně z plastu jako nová technologie společnosti LANXESS

Technické plasty, mezi které patří i polyamid 6, nabízejí...