Zpěváci v zahradách

Date:

Jaro je v plném rozpuku a práci v zahradě či výlety do přírody vám svým zpěvem budou zpestřovat opeření zpěváci. Kteří to jsou?

Drozd černý – společenský
Když se v zahradě začneme svrtat s rýčem a motykou, je nám do zpěvu, ale svým trilkováním nám konkuruje onakvější zpěvák – drozd černý (Turdus merula), lidově nazývaný kos. Zůstává u nás i přes zimu – dokonce během teplejších nocí ho lze slyšet zpívat už v lednu či v únoru. S příchodem jara však nastává čas jeho pravidelných ranních a podvečerních pěveckých vystoupení.

Tento vcelku nenápadný obyvatel měst, sídlištních parků a zahrad dokáže svým flétním hlasem vyčarovat ty nejrozmanitější melodie. Nejraději při svém přednesu sedí na větvi stromu či na elektrických drátech. Jinak se rád pohybuje i na zemi a mezi listí či země vyhrabává žížaly či hmyz. Dokonce umí vystříhnout chvíli, kdy okopáváte zahradu a kráčí za vámi po čerstvě překypřené půdě, protože ví, že ho zde čeká dostatek potravy. To potvrzuje fakt, že je společenský a snadno si zvyká na člověka.

Drozd plavý – opakuje motivy
Stěhovavý příbuzný drozda černého je drozd plavý (Turdus philomelos). Liší se zbarvením – zatímco „kos má žlutý nos“ a černé peří, drozd zpěvný nosí hnědé prskané šaty, díky kterým splývá se svým přirozeným prostředím. Jeho zpěv se podobá zpěvu drozda černého, ​​liší se však zdánlivou maličkostí – rád po sobě opakuje jednotlivé slohy. Melodii, kterou právě vymyslí, jednou nebo i několikrát zopakuje, a poté přejde k dalšímu motivu.

Žlutoocas domovní – ranní ptáče
Žlutoocas domovní (Phoenicurus ochruros) si vysloužil přezdívku „kominářka“, protože po březnovém příletu z teplých zemí si zakládá hnízda na střechách domů, v římsách a jiných bezpečných zákoutích, které nabízejí lidská obydlí. Oficiální název ne zcela přesně vystihuje jeho zbarvení – jinak nenápadné šedočerné šaty doplňuje křiklavý oranžový ocas, který je vidět zejména při létání.

Také žlutoocasu vystihuje typický neklidný postoj, při kterém se neustále uklání a třese ocasem. Jeho zpěv sice obsahuje jeden jediný a donekonečna se opakující motiv, přesto neodmyslitelně patří ke koloritu venkovských i městských večerů a ran. Mimochodem, žlutoocas je skutečné ranní ptáče a trilkovat začíná už za břeždění či dokonce za tmy.

Kanárek – jako střelka kompasu
Mnozí si ho představují jako pestrobarevné ptáče chované v kleci. Málokdo ví, že kanárek polníček (Serinus serinus) představuje všedního obyvatele našich polí a zahrad. Přestože je o něco méně pestrý než jeho vyšlechtění bratranci, také na něm převládá žluté zbarvení. Během nápadného vrzavého zpěvu sedí nejčastěji na elektrických drátech a pohybuje se ze strany na stranu, což zoolog Alfréd Brehm přirovnal k pohybu magnetické střelky kompasu.

Pěnice – nenápadná, ale veselá
Jarní veselost do zahrad na jaře přinášejí pěnice. Nejznámější, pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), vysedává v korunách stromů či v keřích na těch nejskrytějších a nejnenápadnějších místech, takže často marně hledáme původ zvučného a melodického zpěvu vycházejícího z hloubky bujné vegetace.

Slavík – nejlepší zpěvák
Z jarních zpěváků se ne nadarmo za nejzdatnějšího považuje slavík. Pestrost jeho zpěvu převyšuje ostatní ptáky a pokud jde o intenzitu slavíkova hlasu, ostatní opeření kolegové se s ním vůbec nemohou srovnávat. Slavík (Luscinia megarhynchos) přilétá až v polovině dubna a na rozdíl od většiny jeho kolegů rád zpívá v noci. Nekonečná směs neustále se obměňujících melodií se nese na obrovskou vzdálenost a ne náhodou vytváří nezapomenutelnou kulisu dubnových a zejména květnových nocí. S příchodem léta a hnízděním v červnu totiž jeho zpěv utichne a ze slavíku se stává nenápadný obyvatel zahradních či lesních křovin.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Šroubové kompresory: Na co si dát při jejich koupi pozor?

Na trhu se v současné době nachází 2 odlišné a...

Sdružení EPS ČR napomáhá předejít úniku mikroplastů do přírody

Mezinárodní program Operation Clean Sweep (zkr. OCS) pomáhá plastikářskému...

Kde se obrátit, když vás zajímá výstavba komunikací nebo pokládka dlažby?

Mnoho měst, obcí, ale také společností se každoročně rozhodne...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro...