Hedge fund neboli hedgový fond je speciálním typem investičního fondu. Čím je charakteristický a jaké jsou jeho nejdůležitější výhody?
Co je hedge fond
Hedgeové fondy jsou prostředkem kolektivního investování. Smyslem tohoto fondu je investování finančních prostředků od investorů do různých investičních nástrojů včetně akcií, dluhopisů, opcí, komodit, nástrojů peněžního trhu a jiných investičních cenných papírů.
Ty obchodují na základě makroekonomických ukazatelů, jako jsou úrokové míry nebo ekonomická politika jednotlivých zemí.
Dnes již v celosvětovém měřítku existuje kolem 7000 hedgových fondů, které mají ve správě kolem 600 miliard dolarů.
Český překlad původního názvu zní „zajištěné fondy“. Ten už ale není příliš adekvátní, neboť jde spíše o historický pozůstatek z dob, kdy fondy využívaly část svého portfolia k zajištění jiné části, a tedy ke snížení rizika ztráty.
V současnosti se toto zajištění často už nepoužívá a rozhodně se proto na něj nemůžete spolehnout. Hlavním rysem toho fondu je to, že téměř nepodléhá regulaci. To ale vyvolává četné otazníky a diskuse nad fungováním těchto institutů, neboť v některých případech se fondy snaží dokonce obcházet zákony o cenných papírech.
Faktem ale zůstává, že hedgeové fondy nabízejí proto prakticky neomezené možnosti pro investování. Určeny jsou prioritně pro patřičně solventní fyzické investory, případně pro investory institucionální.
Jaké jsou výhody a nevýhody hedgeových fondů
Z toho vyplývá i jejich značná rizikovost. Může tedy pro investora generovat vysoký zisk, na druhou stranu ale také potenciálně přinášejí vysoké ztráty.
Investoři mohou využívat různé investiční strategie, jako je krátký prodej nebo finanční pákový efekt. Uplatňuje se u nich velký pákový mechanismus prostřednictvím výpůjček. V některých případech ale vedou trh, proto se jejich spekulace mohou vyplatit, nabízí dále detailní vysvětlení činnosti hedgeových fondů například Beckův ekonomický slovník.

Volbu strategie má v rukou správce. Strategie samozřejmě zásadním způsobem ovlivňuje celkové výsledky. Některé fondy proto volí agresivní růstové strategie, kde je očekáván rychlý růst zisku na akcii.
Stejně tak se můžete setkat s fondy problematických akcií, které investují do akcií společností v konkurzu či akcií nově restrukturalizovaných společností. V praxi se rovněž objevují globální makro fondy, které investují do akcií a dluhopisů na základě změn v klíčových makroekonomických ukazatelích.
K nevýhodám patří to, že tyto fondy vyžadují i vyšší investiční minimum. Proto vstup do nich nemusí být úplně reálný pro investory běžné. Charakteristické je i vyšší ohodnocení manažerů.
Díky tomu fondy lákají talentované specialisty, přičemž profesionální správa je naopak nesporně výhodou právě pro samotné investory. Účtovány jsou v tomto případě fixní poplatky založené na aktivech. Běžně se pohybují v rozmezí 1 až 2 %. Více na stránkách – parkerhill.cz.