Horší hospodářská situace pod tlakem krize přiměla firmy ke škrtání nejen finančních, ale i nefinančních odměn. Zaměstnanci dostali o 15 procent méně peněz na odměnách a firmy omezily také vzdělávání a dávají na něj o 13 procent méně peněz než před rokem. V automobilovém průmyslu je situace ještě horší a firmy platí o 17 procent méně na vzdělávací akce. Vyplynulo to z platového průzkumu Merces portálu Profesia.
,,Ke škrtání v oblasti vzdělávání přistoupily společnosti kvůli vysokým nákladům na něj. Týká se to především externích školení, seminářů, kurzů a workshopů, které provádějí specializované vzdělávací organizace. Předpokládáme, že společnosti si význam vzdělávání svých zaměstnanců uvědomují a snižování výdajů na jejich další odborný růst je jen dočasné. Vzdělávání je i přes tyto škrty jedním z nejrozšířenějších nefinančních benefitů, takže nelze mluvit o jeho zastavení. Stále probíhá, i když v menší míře než v minulosti a spíše interním způsobem,“ upřesnil pro motornews.sk manažer průzkumu Merces Miroslav Dravecký. Oslovené firmy působící v automobilovém průmyslu tvrdí, že vzdělávání patří k tomu nejdůležitějšímu. ,,Vzdělávání lidí je velmi podstatné, protože často na lidech stojí a padá celá výroba. Většinu vzdělávacích aktivit jsme ponechali, ale přehodnocovali jsme, zda ty peníze co do vzdělávání firma dává jsou skutečně opodstatněné.
Výdaje tímto směrem jsme trochu zredukovali i my, avšak základní školení a jazykové kurzy běží dál,“ uvedl Milan Kuzma z dodavatelské společnosti pro automobilky Tower Automotive Malacky. ,,S lidskými zdroji chceme do hloubky pracovat, proto jsme přijali nového ředitele lidských zdrojů pro celou skupinu. Plánujeme restrukturalizovat celou skupinu, zavést prvky nové firemní kultury. Nový člen vrcholového vedení má za úkol připravit systém kariérního růstu, školení, přípravy personálních rezerv, do konce roku by měl vzniknout tým specializovaný na teambuildingové a vzdělávací aktivity. Chceme se ještě více semknout a vyrazit, když půjde trh nahoru, abychom uměli velmi rychle reagovat na požadavky automobilek,“ dodal Štefan Rosina, prezident Matador Group v rozhovoru pro motornews.sk. Podle něj rezervy, které jistě cítí všichni v automobilovém průmyslu, jsou zejména v jazykovém vybavení lidí, protože neplatí, že angličtina je dost. ,,Němčina a francouzština jsou při komunikaci s automobilkami vyžadovány, musíme se tomu přizpůsobit,“ dodává Rosina. Podle Alojze Kličku prezidenta poradenské společnosti United BG však platí, že prvním terčem mnoha firem při nástupu krize byly právě osobní náklady – došlo k propouštění, krácení výdajů na kurzy, zvyšování kvalifikace. ,,To se jim může dost vymstít, protože rozdíl mezi firmami bývá největší v jejich lidech,“ říká Klička.
,,Ve vzdělávání třeba zajít za vzdělávání samotné,“ rozvíjí myšlenku Ján Košturiak, prezident a spoluzakladatel poradenské společnosti Fraunhofer IPA Slovakia. ,,Vzdělávání není dostatečně promyšlené a připravené tak, aby bylo i účinné. Samotné vzdělávání však nestačí. Musí být propojeno s akcí, workshopem, projektem, kde si zaměstnanci naučené vyzkoušejí, kde přemění získané informace ve znalosti, kde firmě vrátí investici, která byla do jejich přípravy vložena. Tato organizace v mnoha firmách také chybí,“ doplnil pro motornews.sk Košturiak. Firmy zatím nejméně spořily na nadstandardní zdravotní péči. Přičemž v autoprůmyslu se zase vůbec neškrtalo při používání auta i pro soukromé účely. Celkově firmy šetří v každém průmyslu a dávají méně na penzijní spoření, nápoje zdarma či víkendové firemní akce. Nefinanční benefity škrtaly i automobilky ale ve velmi malé míře. ,,Zkoumali jsme nakolik je naše vzdělávání efektivní a zredukovali jsme pár seminářů, ale nic velkého,“ upřesnil Peter Švec, mluvčí závodu PSA Peugeot Citröen. V závodě Kia se neškrtalo vůbec. Nejvíce se však na nefinančních benefitech škrtalo v malých firmách. Velké si totiž lépe dokážou poradit se špatnou situací a mají větší kapitál. ,,Je jasné, že když firma nemá robotu a nemá z čeho zaplatit lidi, nebude vrážet peníze do vzdělávání ani do dalších ať už finančních nebo nefinančních benefitů, které ji stojí další peníze,“ dodal Kuzma.