Za deštivého počasí

Date:

Ostatní srážky překvapily asi i meteorology, ale zemědělce mohli jen potěšit, i když takové počasí může zároveň významně podpořit i mnohé houbové choroby a zejména růst plevelů.

Koncem dubna až začátkem května bývá pravidelně pozorováno rojení much minérky pórkové, která škodí zejména v jižních oblastech našeho státu.

Poškozuje hlavně cibuli z podzimní nebo rané jarní výsadby. Účinné je přikrývání porostů ještě začátkem rojení netkanými textiliemi, které je třeba provést přibližně do poloviny dubna, ale ani nyní ještě není pozdě a to zejména proto, že na chemickou ochranu není momentálně povolen žádný přípravek.

Netkané textilie připomínají textil, ale jsou tenčí a lehčí. Mají široké použití, přičemž jedním z nich je ochrana proti škůdcům a to zejména druhů, které nalétávají na porosty z okolního terénu. Nelze je použít k ochraně před škůdci, které překonávají část svého vývoje v půdě.

Textilie se podle hmotnosti dělí na více druhů, přičemž nejčastěji se používají textilie o hmotnosti 17 gramů na m2. Porosty se přikrývají tak, aby textilie přesahovala za okraj porostu alespoň 20 cm. Proti odvátí větrem se okraj textilie zatíží půdou, případně kameny nebo laťkami. Textilie se z porostu odstraní teprve tehdy, když pomine nebezpečí náletu škůdce. Při jarní generaci mínerky to bývá nejdříve ve druhé polovině května.

Upozorňujeme také na květinářku zelnou, která poškozuje sazenice zelné zeleniny. Za suchého počasí jsou škody vyšší. Preventivní ochrana spočívá ve správném střídání plodin, ničení plevelů a v odstraňování poškozených rostlin s larvami v předchozím roce. Ke sledování rojení a odchyt much se používají bílé lepové destičky, které se do porostů umisťují po vysazení sazenic.

Ochrana má opodstatnění pouze v případě opakovaných silných výskytů v předchozích letech. Na chemickou ochranu však není povolen žádný přípravek.

Kromě těchto dvou nově signalizovaných škůdců připomínáme ošetření proti houbovým chorobám, kterým vyhovuje deštivé počasí. Jde zejména o moniliózu květin a výhonků peckovin, jejíž výskyty lze po uplynulém týdnu předpokládat ve vysoké intenzitě nejen na meruňkách, ale také na třešních a višních.

Ve vyšších polohách, kde ještě nekvetou broskve, doporučujeme druhý preventivní postřik proti kadeřavosti broskví, no a všude je třeba ošetření proti strupovitosti na jabloních a hruškách.

Déšť zpomalil kvetení švestek, takže opětovně připomínáme ošetření proti pilařkám způsobujícím brzkou červivost plodů. K pilařkám doplňujeme, že přece jen jsou proti nim povoleny přípravky, protože proti savým a žravým škůdcům, mezi které lze zařadit i pilařky, jsou povoleny Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50.

Minulý týden byla signalizována americká padlí angreštu, jejíž intenzivní srážky vůbec nevyhovují, proto její výskyty by měly být naopak nižší i bez ošetřování v tomto období.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Magnetické pomůcky pro sběrné suroviny

Dva pojmy, které od sebe nelze oddělit, jsou sběrné...

Bateriové skříně z plastu jako nová technologie společnosti LANXESS

Technické plasty, mezi které patří i polyamid 6, nabízejí...

K čemu slouží hedge fondy?

Hedge fund neboli hedgový fond je speciálním typem investičního...

Použité lodní kontejnery – vybírejte ze široké nabídky

Lodní kontejnery najdou široké využití, nejen pro přepravu zboží....